niedziela, 13 kwietnia 2014

W świecie Gejszy

Od dawna intrygują i zachwycają. Ich fryzury i makijaże wyróżniają się w sposób szczególny. Są mistrzyniami w sztuce konwersacji, tańca, śpiewu oraz gry na tradycyjnych japońskich instrumentach. 
Zajmują się kaligrafią, ikebaną i innymi sztukami japońskimi.

Gejsze - często niesłusznie mylone z kurtyzanami. 
Ten wizerunek na Zachodzie sięga czasów II wojny światowej. Amerykanie okupujący Japonię, korzystali z usług prostytutek stylizujących się na Gejsze. To kobiety sprzedajne, lecz nie w takim znaczeniu, jak wyobrażają je sobie Amerykanie i Europejczycy. Są przede wszystkim artystkami, kultywującymi tradycyjną sztukę japońską.




Makijaż Gejszy jest bardzo charakterystyczny. 
Śnieżno białe twarze, mocno zaznaczone czerwone usta w kształcie serduszka i brwi pomalowane na czarno - to najbardziej rozpoznawalne elementy tego makijażu.

Makijaż Gejszy nosi nazwę shironuri. Biała twarz oznacza odcięcie od rzeczywistości, chęć upodobnienia się do sztucznej maski, kryjącej w sobie tajemnicę naturalności.

Istnieje wiele teorii pochodzenia makijażu Gejszy. 
Pierwsza sięga średniowiecza. Japoński podróżnik po powrocie z Europy opowiadał o pięknych "białych twarzach". Od tego czasu zaczęto stosować taką technikę makijażu.
Druga teoria, nawiązuje do epoki, w której Japonia była pod silnym wpływem Chin. Wówczas w sądach kobiety malowały twarze na biało. 
Kolejna, wywodzi się od nielegalnych japońskich prostytutek, pracujących na co dzień przy wyrobie węgla drzewnego. Grubą warstwą pudru maskowały one zadrapania i brud.


Moja wersja makijażu Gejszy ;)







Buziaki
B.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz